Se prepoznaš v tem?
Ja, pravilno ste zaslutili – danes bom govorila o zelo pogostem sindromu sodobnega človeka. O sindromu pretiranega razmišljanja, analiziranja in dvoma vase, ki prinaša neodločnost, pomanjkanje jasnosti, kaj sploh želimo, in strah to uresničiti. Za sabo pa pušča smetišče neuresničenih ciljev in nezadovoljstva. Ali celo telesnih težav.
Čeprav se morda čudimo, zakaj se kar ne izkopljemo iz tega ven, je rešitev, ki vam jo zaupam v nadaljevanju, bolj preprosta kot bi si mislili. Zato naj vas ne zavede, da je ne bi vzeli dovolj resno.
Nenazadnje imamo za sabo nevroznanost, ki pojasnjuje ta proces kot tudi rešitve. Hkrati nam razumljivo razjasni, zakaj je ponavljajoč cikel tako neizprosen do nas, da nas kar ne izpusti.
Pa začnimo pri GLAVNIH VZROKIH, KI V NAS USTVARIJO KAOS, POMANJKANJE JASNOSTI IN NEODLOČNOST.
Pa bom demonstrirala na svojem primeru, kako sem se zaciklala pri pisanju moje prve knjige Kvantni kreator.
Pomanjkanje jasnih ciljev, podciljev in prioritet
Meni se je sicer zdelo, da vendar imam cilj, ki je bil – napisati knjigo. Ampak to je bila moja zmota, saj to je bil le krovni cilj, ki je zahteval še tisoče podciljev. In to me je zavedlo, da sem kar nekaj časa podlegala neodločnosti in raziskovala in raziskovala.
Ko mi je potem le kapnilo, da bo morda lažje, če si naredim strukturo, ki mi bo služila kot smerokaz.
A še kar nisem pogruntala, da rabim jasno vizijo vsakega posameznega poglavja.
Tako sem na svoji koži občutila, kako brez kristalno jasne vizije postane vsakodnevno odločanje v kreativnem kaosu zathevna naloga.
Brez nenehnega aktivnega razvejanja ciljev na vedno manjše mikro cilje, mi je zmanjkovalo motivacije in fokusa. Saj oba poganja hormon pričakovanja in nagrade – dopamin, ki pa ga sproža ravno naša jasnost glede doseganja manjših ciljev.
Strah pred neuspehom ali napačno izbiro
Zdaj ko gledam nazaj, mi je popolnoma jasno, da me je pri tem blokiral ravno ta strah. Da ne bi bila dovolj dobra, da nisem dovolj pomembna ali vredna. To pa še dodatno zablokira odločanje.
Aktivira namreč amigdalo, del možganov, povezan s strahom in stresom, ki zavira logično razmišljanje.
Preobremenjenost z možnostmi (decision fatigue)
Seveda sem to ‘reševala’ tako, da sem še razširila nabor virov, literature in analize. S tem pa sem še okrepila pritisk nase, da soočim še z več informacijami in preveč odločitvami. Saj sem si še dodatno povečala nejasnost. Kar pa je pripeljalo do psihološke utrujenosti, ki se je odražala kot odlašanje. Ni čudno.
Ali kot bi rekli nevroznanstveniki se je moj prefrontalni korteks, ki je odgovoren za racionalno odločanje, ob preintenzivni stimulaciji izčrpal.
Perfekcionizem
In kot nekoč ponosna perfekcionistka, me je tudi moja želja po popolnosti vodila v pretirano analiziranje, kar je paraliziralo proces mojega odločanja in delovanja.
Perfekcionizem povečuje aktivnost v predelih možganov (cingulatni korteks), povezanih z introspekcijo in kritiko.
Notranji konflikti
Želja po tem, da bi napisala knjigo, je prišla v nasprotje s prepričanjem, da moram biti pri tem popolna. In kot sem na tej poti ugotovila – je to misija nemogoče. In kadar so vrednote, želje ali prepričanja v nasprotju, to povzroča zmedo.
Možgani se trudijo uskladiti konflikte prek anteriornega cingulatnega korteksa, kar običajno vodi v odlašanje.
Pomanjkanje samozaupanja
In z občutkom, da še nisem dovolj popolna ali primerna, ob strani, se mi je nam na vsakem koraku oglašal dvom v moje lastne sposobnosti (in to po tem, ko se že vse življenje ukvarjam tudi z različnimi oblikami pisanja). To je še dodatno blokiralo moje vsakodnevne odločitve v povezavi z mojim projektom.
Nizek nivo serotonina in pomanjkanje pozitivnih povezav v limbičnem sistemu zmanjšata samozaupanje.
In že sem bila ujeta v ta zloben cikel dvoma vase, pretiranega analiziranja, neodločnosti, nejasnosti, paralize.
A sreča nas vseh je odvisna od tega, da delujemo, tvegamo, se učimo, razvijamo, napredujemo in dosegamo vedno nove cilje. Da imamo ves čas rahlo zahtevnejše nove izzive. Rabimo svojo dozo stresa ali dopamina, adrenalina in kotrizola. To nas poganja. Motivira.
Ampak brez skrbi – te izzive lahko vedno premagamo. Vedno smo kos izzivom, ki jih imamo.
Danes imam za vas 6 nasvetov, s katerimi sem si tudi jaz pomagala, do večje jasnosti, odločnosti, samozaupanja, da sem na koncu dosegla svoj cilj in zaključila mojo knjigo Kvantni kreator:
Pred tem moram reči še nekaj spodbudnega. In sicer, da z modrostjo nevroznanstvenih spoznanj lahko postopno izboljšamo svoje sposobnosti odločanja in okrepimo samozaupanje.
Namreč nejasnost in neodločnost lahko premagamo s kombinacijo razumevanja lastnih miselnih vzorcev, postavljanja realnih ciljev in nekaterih praktičnih tehnik, ki sledijo.
6 KORAKOV ZA PREMAGOVANJE NEJASNOSTI IN NEODLOČNOSTI
Pomagate si lahko s temi vprašanji: Kaj me danes najbolj motivira? Kaj me ovira? Kako se želim odzvati jutri? Če kdorkoli lahko, zakaj ne bi mogla jaz? Kaj lahko naredim, da bom bolj verjel/a, da mi bo uspelo? Kaj bi svetoval/a prijatelju v isti situaciji?
3 praktični koraki:
Treniramo lahko z:
Če ti je vsebina zanimiva, in želiš še več podobnih receptur za obvladovanje sebe, svojega uma, večanja samozavesti s pomočjo hipnoze, samohipnoze in za povečevae svojega vpliva, boljše odnose, komunikacijo, s pomočjo pogovorne hipnoze, se naroči na ta Youtube kanal. In označi tudi zvonček, da boš na tekočem, ko objavim nov video.
V praksi to lahko izgleda v obliki teh korakov:
Kaj je pomembno vedeti pri izvedbi vizualizacije:
Ideje za izboljševanje odločanja v praksi:
Tako – nevroznanost nam potrjuje, da jasnost in samozaupanje nista prirojena, ampak ju lahko razvijamo in krepimo.
Povečevanje jasnosti in samozaupanja ima močne temelje v nevroznanosti, saj vključuje delovanje možganskih struktur, nevrotransmiterjev in vzorcev delovanja podzavesti.
SKUPINSKA HIPNOZA ZA POVEČANJE JASNOSTI
Če želiš že v novo leto vstopiti z večjo jasnostjo in narediti tisto transformacijo sebe tudi v praksi, imam dobro novico zate. Na magični datum 12. 12. zvečer prirejam skupinsko hipnozo Z jasnostjo, samozavestno v 2025.
Če čutiš, da želiš spremembo, da se končno premakneš naprej proti svojim ciljem, se pridruži skupinski transformacijski hipnozi in začni leto 2025 na pravi poti!
Hipnoza je namreč najmočnejše orodje za trajno osebno rast in premagovanje nejasnosti in neodločnosti ter za gradnjo samozaupanja.
S pomočjo te skupinske hipnoze lahko skupaj z mano:
Rezerviraj svoje mesto še danes! Tukaj
ŽELIŠ VSEBINO RAJE POGLEDATI:
Če se ti je zdela vsebina zanimiva, bom vesela, če jo povšečkaš. Če se ti zdi koristna, jo pošlji naprej… Pa napiši spodaj v komentar, katere pa so tvoje najljubše knjige, ki so imele najbolj močan vpliv na tvoje življenje.
Sicer pa toliko zaenkrat, jaz sem Anja in se vidiva v naslednjem videu.
Adijo!