USPEŠNA KOMUNIKACIJA NA RAZGOVORU ZA SLUŽBO S TRIKI POGOVORNE HIPNOZE
Ja, vem, po nevemkateri zavrnitvi ob prijavi za službo že, se človek vpraša: “Pa dobro, kaj delam narobe, zakaj mi kar ne uspe dobiti nobene zaposlitve in dobivam same zavrnitve?”
Zato danes odgovarjam na vprašanje gledalke, ki mi je pred časom poslala prošnjo, da naredim video na temo komunikacije na zaposlitvenem razgovoru, ker pravi, da vedno dobiva zavrnitve, in bi rada izboljšala svojo predstavitev in komunikacijo.
PROFESIONALEC ALI AMATER?
Za začetek imejte v mislih, da vsa naša komunikacija (od pisne, neverbalne do verbalne) gradi vtis kako profesionalni smo.
In vsako podjetje si želi zaposliti profesionalca, saj si želi, da bi nov kandidat čim bolje olajšal življenje vseh v podjetju.
Zato naj vprašanje in samoopazovanje gre v smeri – kako lahko naša komunikacija demonstrira našo profesionalnost.
GOVORI IZ ČEVLJEV DELODAJALCA
To je ena najpomembnejših točk za uspeh – da se postavimo v čevlje delodajalca. Za potrebe tega videa, sem namreč govorila s kar nekaj mojimi kolegi, direktorji, vodji, in to je zagotovo skupna tema, ki se je vedno znova pokazala kot pomembna.
Da bi bili uspešni in da bi prepričali sogovornika, je v vsaki komunikaciji ključno, da najprej spoznamo, kaj potrebuje in kako mu lahko pri tem pomagamo, da oba dobiva win-win. To naredimo tako, da sogovorniku zastavimo čim bolj prava vprašanja – o čemer podrobneje v enem od prejšnjih videjev. A na razgovoru smo običajno mi v vlogi, ko govorimo prvi in več. Vseeno pa želimo biti aktualni za sogovornika, zato to rešimo, da se že vnaprej maksimalno pozanimamo o podjetju in ga spoznamo. (Nenazadnje se enako tudi podjetje večinoma pozanima o kandidatih, da preverijo pri prejšnjih delodajalcih in na družbenih omrežjih.)
Mi pa lahko to naredimo, da pogledamo spletno stran, da razumemo njihove rešitve. Lahko vprašamo koga od svojih znancev, prijateljev, kakšni so izzivi na tem področju na trgu. Idealno je, če poznamo koga, ki je morda že delal v tem podjetju ali podobnem. Razmislimo kako lahko skozi pozicijo, za katero se prijavljamo, sami ponudimo rešitve za te izzive.
Skatka bolj proaktivni kot bomo, bolj bomo navdušili delodajalca. Na nek način je več kot dobrodošlo, da tudi sami razmišljamo poslovno in iz širše perspektive. Da razumemo s kakšnimi izzivi se srečujejo predstavniki tega podjetja (z vidika njihovega podjetja, organizacije na trgu, kot tudi kot zaposleni v tem podjetju). Na drugi strani pa da spoznamo tudi pogled strank tega podjetja, organizacije, da vidimo, kaj so pa njihovi izzivi in pričakovanja. In nato skozi svoj zorni kot osvetlimo to širšo perspektivo in s tem demonstriramo to razumevanje.
Dobro je, da razumemo kako lahko dodamo čim več vrednosti s svojim delom podjetju. Ko sem tudi sama zaposlovala v preteklih službah, sem si želela osebo, ki bo imela več znanja od mene za pozicijo, na katero jo najemam. Da bo tudi ona mene naučila iz svojega področja, ne le da jaz učim njo in da le pasivno čaka na moja navodila.
Zadnjič sem poslušala, ko je nek podjetnik povedal, kako je na nekem razogovoru takoj vedel, da je oseba prava, ko se je med njima razvila zelo kakovostna debata in izmenjava pogledov. Tako da se je prijeten razgovor zavlekel dlje kot običajno, s kandidati, ki pridejo in veliko pričakujejo, a malo ponudijo.
Zato sem prepričana, da bo vedno znova zaposlitev dobila oseba, ki bo z zaposlovalcem komunicirala na nivoju razumevanja njega in njegovega problema in bo ponudila vrhunsko, napredno, sveže razmišljanje. To pomeni, da bo pokazala lahkoto, radovednost, pripravljenost učiti se, napredovati, razvijati se… To vedno znova lahko premaga tudi pomanjkanje izkušenj.
POZOR – DIGITALNI PEČAT
Pozor! Imejte v mislih, da delodajalci pogledajo tudi družbena omrežja kandidata. Zato se je dobor zavedati, da smo vsi mediji in je primerno, da razvijemo to odgovornost. Marsikdaj so lahko tudi kakšne sporne objave vzrok, da se delodajalec ne odloči za kandidata.
Zato se je dobro vprašati ali si ogledati svoje kanale družbenih omrežij z distance in pogledati, kaj odražajo naše objave o nas. Kako predstavljajo našo osebnost.
Digital prinaša večjo dostopnost informacij in nam s tem marsikaj olajša, a hkrati otežuje in zahteva. Predvsem zahteva, da postajamo bolj zreli (idealno v življenju nasploh), še posebej pa na spletu, kjer smo vsi na nek način javne osebnosti.
Hkrati pa digital ustvarja potrebo po generalistih, ne več po specialistih. S tem ko se orodja poenostavljajo, postajajo bolj dostopna, zato je pomembno, da znamo tudi upravljati svoj ugled oz. ogled svoje spletne podobe. In da čim bolj uporabimo svoja družbena omrežja strateško za svoje cilje, ne le z vidika ega ali kot osebni pljuvalnik svojih težav. Po možnosti pa je dobro, da se čim bolj izobražujemo o različnih vzporednih področjih in se naučimo povezovati in razmišljati širše.
KAKO SE DOBRO PREDSTAVITI
Tako da izkoristimo psihološke trike vplivanja in vzpostavimo dober stik s sogovornikom.
Prvi vtis odloča kako te sogovornik dojame.
Nasmeh in očesni stik pomaga zgraditi takojšnjo povezanost.
Pokončna drža in samozavesten stisk roke – ne premočan, ne prešibek.
Jasna in energična predstavitev – iz katere se čuti energija in volja.
Kratka, močna osebna zgodba – dobro si je pripraviti kratek 30- do 60-sekundni ‘elevator pitch’, v katerem strnemo svoje prednosti oz. največje dosežke. (Iz sorodnih pozicij, vezano na to delovno mesto.)
Najboljša formula, ki ji pri tem sledimo je:
Vnaprej si pripravi kakšno močno zgodbo o tvojem preteklem uspehu, ki kaže na to, da obvladaš svoje delo in da imaš fokus na rezultate. To zgodbo lahko uporabiš že vmes in jo navržeš v kakšnem primernem kontekstu. Ljudje si bolje zapomnimo zgodbe kot gole podatke.
Če bomo res dobro opravili svojo domačo nalogo in dobili čim boljše razumevanje podjetja ali organizacije in njihovih strank, potem bomo lahko predstavili svoje izkušnje v luči odgovorov na njihove aktualne izzive.
Pričaraj jim močno predstavo, tako da vključiš čim več čustev.
Kako odgovoriti na vprašanja in jih obrniti v svojo korist?
Pomagamo si lahko s strukturo metode STAR metodo (Situation, Task, Action, Result):
Med pogovorom smo pozorni na globje razumevanje njihovih potreb in pričakovanj. Glede na to, da smo na razgovorih v poziciji, ko je na nas, da več govorimo, pa je dobro vedeti, da so vprašanja, ki nam jih postavljajo, tudi zelo dober pokazatelj njihovega razmišljanja. Zato bodimo res dobri poslušalci in se potrudimo razbrati globji pomen. Nato v svojih odgovorih naslovimo te izzive preko svojih izkušenj in znanja.
Če želiš, da te povežejo z dobrimi občutki, jih lahko pravilno zasidrap. Ko omenjaš svoje dosežke, se nasmehneš in rahlo pokimaš. Ko govorijo o izzivih, se nagni naprej in zavzeto poslušaj.
Pomembno je, da tudi na koncu pustimo močan zaključni vtis.
Vljudno vprašamo o naslednjih korakih nadaljnega postopka izbire.
Na koncu pogovora lahko izvedeš še zaključno sidranje. To narediš tako, da ko pogledaš sogovornika, rahlo prikimaš in rečeš: “Res se veselim priložnosti, da sodelujemo, in mislim, da bi lahko pomagala prispevati k vašim rezultatom (tu lakho navedmo bolj konkretno, kar smo razbrali med vrsticami, da jim je najbolj pomembno.” Nato Iztegnemo roko za stisk in dodamo: “Se vidimo kmalu!” To nezavedno v njihovi podzavesti ustvari sliko prihodnosti, kjer smo že del ekipe.
TRICKY VPRAŠANJA
Na ta ‘tricky’ vprašanja je dobro odgovoriti strateško – iskreno, a na način, ki pokaže tvojo zrelost, sposobnost reševanja problemov in rast. Nekaj primerov:
Delodajalec ne išče drame, ampak želi videti, kako rešuješ nesoglasja. Zato ni pametno odgovoriti, da nikoli nismo imeli konflikta – to ni verodostojno.
Najbolje je na nekem primeru predstaviti, kako smo se srečali z nesoglasji, kako smo pristopili in jih rešili.
Lahko omenimo, da smo imeli sodelavko, ki je imela drugačen pristop k projektom – ona je delala spontano, jaz pa sem želela bolj strukturiran načrt. Namesto da bi dopustila, da situacija eskalira, sem se dogovorila za pogovor. Poslušala sem njene argumente in predlagala kompromis – določene dele sva pustili bolj fleksibilne, druge pa sva jasno strukturirali. Na koncu je to izboljšalo sodelovanje in projekt je bil uspešno zaključen.
Tukaj ne želijo slišati, da si ‘perfekcionist/ka’ ali deloholik – to so že slišani klišeji. Želijo videti samoreflektivnost, samoanalizo in sposobnost osebne rasti.
Najboljši odgovor je, da priznamo neke pretekle slabosti, ki niso preveč škodljive za delovno pozicijo, in prikažejo kako smo jih uspeli izboljšati:
“Včasih sem preveč analizirala detajle in se s tem upočasnila pri delu. Opazila sem, da to vpliva na mojo produktivnost, zato sem začela uporabljati metode, kot je pravilo 80/20 – osredotočam se na ključne naloge, ki prinesejo največji učinek. Zdaj bolje postavljam prioritete in učinkoviteje zaključujem projekte.”
V resnici jih pri tem zanima kako smo se iz svojih napak naučili.
Najboljši odgovor je tisti, ki prikaže kako smo se na podlagi te lekcije izboljšali in se izognili ponovitvi napake.
“Ko sem vodila svoj prvi večji projekt, sem podcenila, koliko časa bo trajalo usklajevanje s strankami. Rok se je premaknil in morali smo prilagoditi strategijo. Takrat sem se naučila, kako pomembno je realistično načrtovanje in postavljanje jasnih pričakovanj. Od takrat naprej uporabljam boljše načrtovalne metode in vedno vključim časovne rezerve v projektni načrt.”
To vprašanje je priložnost, da čim bolje pokažemo razumevanje njihovega posla in njihovih strank ter trendov v tej branži.
Do te točke, smo pridobili že veliko podatkov in predstave kam pes taco moli, tako da čim bolj naslovimo to, ko kratko povzamemo svoje kompetence, rezultate v obliki uspeših zgodb in podatkov, ki to potrjujejo. Vse to pa povežemo z vrednotami podjetja ali branže.
“Verjamem, da sem prava izbira, ker združujem strateško razmišljanje s praktično izvedbo. V prejšnji službi sem vodila projekt, ki je podjetju prinesel 20 % več strank, in to z minimalnim proračunom. Poleg tega me navdušuje vaša inovativnosti in verjamem, da lahko s svojo energijo in znanjem prispevam, da skupaj dosežemo uspeh.”
NAJBOLJŠA VPRAŠANJA ZA BODOČEGA DELODAJALCA
Na razgovorih je zelo popularno vprašanje, ki ga zastavijo kadidatom: “Ali imate še vi za nas kakšno vprašanje?”
To je v resnici eno najpomembnejših vprašanj (čeprav se ne zdi), ki lahko odloča o izbiri.
Delodajalci imajo raje kandidate, ki aktivno sprašujejo, ker to kaže zanimanje.
Izogibajte se osnovnim vprašanjem, na katera bi lahko odgovore našli že sami na spletu.
Tudi tukaj lahko ta vprašanja zastavite v obliki, kot da so se že odločili za vas in vas izbrali. Najbolje je, da postavite vprašanja o podjetju, timu, kulturi dela ali pričakovanjih. To pokaže angažiranost in ambicioznost.
To vprašanje pa lahko pomaga tudi pri vzpostavitvi bolj pristne povezave, ko lahko tudi mi sogovornikom postavimo nekaj čisto človeških vprašanj:
OPLEMENITI ZAVRNITEV
Naj zavrnitev ne gre v nič, ampak naj nam služi kot učenje in raziskava za naprej.
Če ste se že spoznali, vam lahko dajo več informacij.
A to naredimo zvito.
Na koncu pa je najbolj pomembno: da vztrajaš in vztrajaš, dokler ne prideš do cilja in dobiš prave zaposlitve.
A če boš vsako izkušnjo vzel kot učenje, potem ti to ne bo vzelo volje in samozavesti, ampak bo služilo za dosego cilja.
ŽELIŠ TO VSEBINO RAJE POGLEDATI:
Napišite spodaj v komentar, s katerimi vprašanji ste se vi srečali na razgovorih. In kakšne so vaše izkušnje? Katera od danes predstavljenih idej, se ti zdi najbolj zanimiva in koristna? Če imate še kakšna vprašanja na to temo, da bi želeli različico 2, prav tako napišite spodaj. Morda pa naredim celo kakšen podcast s kakšnim zanimivim sogovornikom na to temo, če bi vam bilo zanimivo.
Jaz sem Anja in se vidiva prihodnjič.
Adijo!